Zainaugurowaliśmy sezon 2024!

2024-03-01 00:00:00
Za nami intensywny luty, który przebiegł pod znakiem ciężkich treningów oraz przygotowań do sezonu na zagranicznych zgrupowaniach. W dniach 6-16 lutego nasi zawodnicy przebywali w hiszpańskim Lloret de Mar, gdzie w komfortowych, słonecznych warunkach przygotowywali się do pierwszych startów.

Inauguracja sezonu

Voster ATSTeam

W związku z tym, że od tego sezonu w naszej drużynie ściga się aż pięciu nowych zawodników, zgrupowanie miało też istotny aspekt integracyjny. Po krótkim czasie spędzonym w Polsce, gdzie kolarze trenowali indywidualnie, wyjechaliśmy na drugie zgrupowanie – tym razem na chorwacką Istrię. Treningi łączymy tu z kontrolnymi startami, a pierwszy wyścig – Umag Trophy / Trofej Umag (UCI 1.2) – już za nami.

Voster ATS Team przystąpił do pofalowanego, jednodniowego wyścigu w sześcioosobowym składzie, tworzonym przez: Piotra Maślaka, Jakuba Muriasa, Antoniego Olszara, Krzysztofa Parmę, Dawida Wikę-Czarnowskiego oraz Maksymiliana Wiśniowskiego. 

Jakub Murias i Krzysztof Parma od lat ścigają się w barwach naszej drużyny, natomiast dla pozostałych zawodników był to debiut w biało-zielonych koszulkach. 

– W tym roku pierwsze starty traktuję typowo zapoznawczo, mamy dużo nowych i młodych zawodników. Będziemy ich wymieniać, tak, żebyśmy mogli zobaczyć, gdzie jesteśmy w tym momencie. Jutrzejszy wyścig, przy tak dużej liczbie zawodników i ekip, postaramy się przejechać bezpiecznie, a w końcówce będziemy chcieli spróbować swoich sił na finiszu. Myślę, że spróbuję Piotrek Maślak bądź Jakub Murias. Na jutro są zapowiadane przelotne opady deszczu, dlatego tym bardziej trzeba będzie zachować czujność

– mówił przed startem Dyrektor Sportowy drużyny, Mariusz Witecki. 

Wyścig odbywał się w trudnych, deszczowych warunkach, co w połączeniu z początkiem sezonu doprowadziło do chaosu w peletonie i wielu kraks. Na szczęście większości z nich udało nam się uniknąć – w upadku niegroźnie ucierpiał jedynie Jakub Murias, który następnie zafiniszował najlepiej spośród zawodników Voster ATS Team, zajmując 17. miejsce. W czołowej grupie do mety dojechali również debiutujący Piotr Maślak (22. miejsce) i Dawid Wika-Czarnowski (39. miejsce). W peletonie jechał także Antoni Olszar, jednak w końcówce został zablokowany przez kraksę.

– Zainaugurowaliśmy sezon w nowym, odmłodzonym składzie. Mieliśmy jechać spokojnie, nie zabierać się w niepotrzebna akcje, czekać na finisz i próbować mnie rozprowadzić, żebym zafiniszował. Wyścig był chaotyczny, z wieloma kraksami – deszcz spowodował, że droga była bardzo śliska. Ja ucierpiałem w jednej kraksie, ale na szczęście mogłem kontynuować wyścig. W końcówce również była kraksa, która trochę pokrzyżowała nam plany z rozprowadzeniem i ostatecznie udało mi się zafiniszować na 17. pozycji, w drugiej dziesiątce. Ambicje były na pierwszą dziesiątkę, ale tak wyszło 

– opisywał rywalizację Jakub Murias.

– Pierwszy start w sezonie w nowej ekipie był na pewno czymś nowym, z dużą dawką motywacji i chęcią nauki od starszych kolegów. Sam start tak naprawdę traktowaliśmy kontrolnie, treningowo. Wyścig od startu do mety był bardzo nerwowy, deszcz nie ułatwiał rywalizacji i dochodziło do wielu kraks. Niestety Kuba zamieszał się w jedną z nich, ale – całe szczęście – nic poważnego się nie stało. Sama końcówka była bardzo chaotyczna, udało nam się bezpiecznie dowieźć Kubę na finisz i w miarę możliwości bezpiecznie zafiniszować. Sezon jest długi, przed nami jeszcze wiele startów i kolejnych szans

– podsumował Trofej Umag Piotr Maślak, dla którego był to pierwszy wyścig w naszych barwach. 

W najbliższych dniach zawodnicy Voster ATS Team będą dalej trenować na wybrzeżu Istrii. Czekają nas też kolejne dwa starty – jednodniowy Poreč Trophy / Trofej Porec (UCI 1.2) oraz etapówka Istrian Spring Trophy (UCI 2.2).

Przypominamy skład Voster ATS Team na sezon 2024:

  • Radosław Frątczak,
  • Mateusz Kostański,
  • Piotr Maślak,
  • Jakub Murias,
  • Antoni Olszar,
  • Krzysztof Parma,
  • Kacper Peret,
  • Artur Sowiński,
  • Dawid Wika-Czarnowski,
  • Maksymilian Wiśniowski.

 

Dziękujemy wszystkim naszym sponsorom i partnerom za wsparcie!